X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

موشکافی

بررسی عمیق‌تر هر چیزی که می‌شود!

جمعه 23 تیر 1396 ساعت 19:56

اکستنشن شما چیست؟

برای شما هم پیش آمده که شخصی را ببینید که با یک سری ابزار آنچنان حرفه‌ای کار کند و آن‌ها را کنترل کند که انگار آن‌ ازارها دنباله‌ای از بدن خود او هستند؟ مهم نیست که آن شخص آشپز باشد، تعمیرگر ماشین یا هر دستگاهی باشد، نقاش باشد، نوازنده یک ساز باشد یا یک توسعه دهنده، در هر صورت شما با یک هنرمند طرف هستید و ازتماشای کار او لذت می‌برید.


سازندگان گجت‌ها و طراحان نابغه، اغلب این موارد را در نظر دارند و سعی می‌کنند وسیله‌ای بسازند که یادگیری کار با آن و تبدیل کردن آن به دنباله‌ای از بدن بسیار آسان باشد. به همین خاطر شخصی مثل استیو جابز دوست داشت گوشی‌های آیفون در اوج سادگی طراحی شوند. امروز هم بیشترین چیزی که به دنباله ما تبدیل می‌شود همین گوشی‌های هوشمند  است. این ابزارها به قدری جذاب و اغوا کننده هستند که ما را به دنبال خود می‌کشانند و ما وقت بیش‌تری را باآن‌ها می‌گذرانیم و در کار کردن با آن‌ها استاد می‌شویم و تبدیل به دنباله ما می‌شوند.


اما بحث امروز ما گوشی‌های هوشمند نیستند. متاسفانه خیلی از ابزارهای مفید اطراف ما با این دید ساخته نمی‌شوند و یا اگر هم با این دید ساخته شوند جذابیت کم‌تر و فرآیند دشوارتری برای یادگیری نسبت به یک گوشی هوشمند دارند. مثل کتاب و کیبورد و قلم و کاغذ. 


مهم نیست که شما در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید. اگر می‌خواهید کارایی و بازده شما افزایش پیدا کند و در راستای تقویت مهارت گوسفندنگری در خود باید در کار با یک سری ابزارها استاد شوید. شاید بهتر باشد سرعت تایپ شما افزایش پیدا کند و مهارت تایپ ده انگشتی را بیاموزید. شاید بهتر باشد یادگیری در حین مطالعه خود را  افزایش دهید و از یک کتاب بیشترین استفاده را بکنید.


خبر بد : خیلی از این‌ها اعتیاد آور نیستند و شما باید خودتان فرآیندی را طراحی کنید که وقت بیشتری با ابزارهای مفیدتان بگذرانید. خبر خوب :  کلی راه برای طراحی این فرایندها هست و برای مثال می‌توانید کتاب Hooked یا The Power of Habit را بخوانید.


خبر نا امید کننده : خیلی‌ها ابزار حرفه‌ای خود را انتخاب نمی‌کنند و تنها در کار با ابزارهای سرگرم کننده که نقش پفک نمکی را دارند استاد می‌شوند. 


نکته کنکوری برای فهمیدن این که یک ابزار به دنباله شما تبدیل شده : در حین کار با آن ابزار کسی نمی‌تواند حواستان را به راحتی پرت کند.

نظرات (1)
+ فرید ذاکری http://faridzakeri.ir/
خیلی دوست دارم در استفاده از تمام ابزارها به این مرحله‌ای که تو میگی برسم: که انگار اکستنشنی از بدنمه اون ابزار! مثل گجت‌های بتمن! یا جیمز باند! تسلط تام و کمال بهش داشته باشم! البته گاهی فقط این اعتماد به نفس آدماست که تصور تسلط رو به بیننده می‌ده ... ولی درمورد من باید تسلطه واقعی باشه تا جواب بده!
شنبه 24 تیر 1396 ساعت 10:29
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :