موشکافی

بررسی عمیق‌تر هر چیزی که می‌شود!

یکشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 00:10

در باب این ۹۰ درصد بیهوده

مدتی هست که دارم کتاب Intuition Pumps از دنیل دنت را می‌خوانم. بله درست حدس زدید. از وقتی که دیدم محمدرضا شعبانعلی این همه اسم این کتاب و این نویسنده را تکرار می‌کند با خودم گفتم حتمن یک چیزی در آن هست که باید بخوانمش. البته این دلیل اولیه تنها در صفحات اول این کتاب مشوقم بود و بعد از خواندن حرف‌های خود دنت تازه فهمیدم که همین کتاب کافی نیست و دوست دارم خیلی بیشتر از این حرف‌ها همراهش باشم و پیشش درس بیاموزم. 


این را گفتم که بگویم در این کتاب به بحث جالبی برخوردم به اسم قانون استرجن (Sturgeon's Law) که به طور خلاصه و مودبانه می‌گوید ۹۰ درصد از هرچیزی آشغال است. دنیل دنت هم بر این اساس پیشنهاد می‌کند که اگر می‌خواهیم چیزی را نقد کنیم و نقایص یک مدل را نشاان بدهیم بهتر است اصلا به سراغ این ۹۰ درصد آشغال نرویم و وقت خودمان و دیگران را تلف نکنیم.


داشتم فکر می‌کردم چقدر از حجم نوشته‌های این وبلاگ، نوشته‌های شخصی خودم، گفتگوهای روزانه با دوستانم و نق و نوق‌های اینجا و آنجایم در مورد این ۹۰ درصد آشغال در هر چیزی است؟ چرا تا به امروز این همه در مورد این ۹۰ درصد انرژی خودم را تلف کرده‌ام و از رضایت درونی کاذب بعدش استفاده کرده‌ام؟ 


تصمیم گرفته‌ام که از این به بعد در مورد این ۹۰ درصد چیزی ننویسم و حرفی نزنم. مصداق‌هایش زیاد است. ۹۰ درصد سیستم آموزشی، دانشگاه و ۹۰ درصد چیزهای درونش، چیزی که با شنیدن اسم استارتاپ در ذهن همه تداعی می‌شود و در کل ۹۰ درصد چیزی به اسم اکوسیستم استارتاپی، حرف‌های احمقانه‌ یک آدم که دلیل نوشتن یک پست وبلاگی اعتراضی می‌شود، توهم توطئه‌ای‌ها، افتخارکنندگان به دستاوردهای عصرهای فراموش شده، ۹۹ درصد چپی‌ها و مرده‌شور تفکراتشان و خلاصه این همه آشغالی که اغلب سوژه‌های داغی هم برای نوشتن هستند. 


البته باید اعتراف کنم که نوشتن از این مطالب و بحث در مورد این موضوعات چیزی بوده که تا به امروز برایم خیلی جذاب بوده. حرف برای گفتن زیاد هست و راحت هم هست. پس باید به دنبال راهی باشم که این عادت ن چندان خوب را از خودم دور کنم و به موضوعات مهم بپردازم. از این نظر و در میان وبلاگ‌های دوستان، بیش از همه باید از یاور مشیرفر یاد بگیرم. نه این که موضوعاتش را کپی کنم اما وقتی که می‌بینم همه دنبال یک جریانی افتاده‌اند و دارند یک حرف می‌زنند اما یاور دارد به موضوعات مورد علاقه و با اهمیت خودش می‌پردازد برایم خیلی آموزنده است. 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :