X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

موشکافی

بررسی عمیق‌تر هر چیزی که می‌شود!

شنبه 9 اردیبهشت 1396 ساعت 23:49

مرغ و تخم مرغ هنوز هم دغدغه ماست

در آغاز مرغ بود یا تخم مرغ؟ 


سوال جذابی است. حداقل خیلی‌ها این فکر را می‌کنند. در تلگرام و جاهای شبیه به آن حداقل سالی یک بار معلوم می‌شود دانشمندی کشف کرده که اول مرغ بوده یا تخم مرغ و سپس دانشمند دیگری می‌فهمد که نه خیر، همه چیز برعکس بوده و  هر سال باز هم این ادعاها تکرار می‌شود. سوال جذابی است و می‌تواند برای مدت‌ها سرها را گرم نگه دارد. نگاهی به اطرافمان نشان می‌دهد که در جنبه‌های مختلف زندگی‌مان هنوز هم با این سوال خودمان را سرگرم می‌کنیم.


اول کار کنم و بعد به کسب دانش مربوط به آن مشغول بشوم یا اول دانشی را کسب کنم و بعد به سراغ کار بروم؟

اول مشتری‌های بالقوه‌ام را جمع کنم و به مرور محصولم را معرفی کنم یا اول یک محصول قوی معرفی کنم و بعد به فکر جذب مشتری باشم؟

اول رای بدهم تا به مرور سیستم بهتری تشکیل بشود یا صبر کنم تا یک سری تغییرات صورت بگیرد و بعد رای بدهم؟

توسعه سیاسی مقدم‌تر است یا توسعه اقتصادی یا توسعه اجتماعی؟


این مسائل از جنس مرغ و تخم مرغ هستند. گاهی پاسخ به آن‌ها ساده است اما در بیشتر موارد ما با سوال‌های سخت‌تری  روبرو می‌شویم. سوال‌هایی که به همان اندازه که جذاب هستند، بیهوده هم هستند و تنها نقش سرگرم کردن ما را بازی می‌کنند.


تا ابد می‌توان اندر مزایای انواع توسعه و تقدم هرکدام بر دیگری و موارد مشابه بحث کرد اما اگر کمی بهتر فکرکنیم می‌بینیم که سوال مهم‌تری در این میان وجود دارد : منابع من ساختن مرغ را برایم آسان‌تر و موجه‌تر می‌کند یا ساختن تخم مرغ را؟


طبیعتن اگر نخواهیم همه چیز را با هم  داشته باشیم یک پاسخ می‌تواند به عنوان بهترین پاسخ به سوال بالا انتخاب شود. 


اگر تخم مرغ خوب یا مرغ خوبی بسازید احتمال این‌که مرغ یا تخم مرغ هم به دنبال آن بیاید بیشتر می‌شود. شاید هم نتیجه‌ای نگرفتید. حداقل آن زمان می‌فهمید که باید به جای مرغ تخم مرغ بسازید. یعنی از چرخه باطل فکر کردن به سوال‌های بیهوده بیرون آمده‌اید و کیلومترها از عاشقان این مسائل مبهم بی خاصیت جلوتر هستید.

نظرات (1)
امین جان. برگ اول کتاب The Age of Sustainable Development اثر Jeffery. D. Sachs را که بازکنی می بینی نوشته است:

Sustainable Development is a matter of complexity. در سیستم پیچیده هم اصلا نباید دنبال مرغ و تخم مرغ برویم! توسعه اساسا محصول پیچیدگی سیستم است و متأسفانه تر این که فهم ما از پیچیدگی و این که کدام عامل واقعا می تواند بر کدام عامل دیگر مقدم باشد، بسیار ابتدایی است.

با تشکر
یاور
یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 ساعت 08:01
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ممنون یاور جان

توی گودریدز دیده بودم که این کتاب رو شروع کردی و برام خیلی جالب و تاثیر گذاره که سمت چنین موضوع مهمی رفتی. به شدت منتظر نظرات و بحثهای بیشترت در این زمینه هستم و به خصوص مدلی که برای توسعه پایدار یک سیستم پادشکننده در این منطقه به دنبالش هستی هم خیلی برام جالبه.

ممنون از نظر ارزشمندت
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :