موشکافی

بررسی عمیق‌تر هر چیزی که می‌شود!

یکشنبه 6 فروردین 1396 ساعت 23:37

ترک شبکه‌های اجتماعی و یک هدیه جدید

پ.ن :  گاهی کامپیوترت هنگ می‌کند و با خودت می‌گویی ۱۰۰۰ شماره که برعکس بشمرم حتمن این هم درست می‌شود. می‌شمری و وسط‌هایش خوابت می‌برد! اینطوری یک روز تمرین نوشتنت عقب می‌افتد :) چیزی که یاد گرفتم این بود که تمرین شمردن برعکس را فقط باید روزها انجام بدهم. شب‌ها حکم لالایی دارد.


طی روزهای گذشته تلگرام را به صورت کامل ترک کردم. یعنی حسابم حدود یک ماه دیگر پاک می‌شود. به توصیه یاور مشیرفر فبلش هم در بازه‌های کوتاه یک روزه و بعد یک هفته‌ای کنار گذاشته‌ بودمش و الان هم به راحتی می‌توانم دیگر به تلگرامم سر نزنم.


از مدتی قبل با خودم قرار گذاشته بودم که در راستای ترک موثرتر شبکه‌های اجتماعی یک عادت لذت‌بخش را برای خودم ایجاد کنم و هدیه‌ای هم در این راستا به خودم بدهم. این هدیه یک کتابخوان الکترونیکی است و عادت کتابخوانی با آن هم قرار است جایگزین ساعت‌های گشتن در شبکه‌های اجتماعی شود. البته بخش دیگری از ساعت‌های تلف شده‌ام که در صبح‌ها بود حالا به مرور نوشته‌های دوستان متممی عزیزم اختصاص پیدا کرده و هر روز صبح با مطالعه تفکرات‌شان روزم را آغاز می‌کنم. عادتی که تا به امروز خیلی مطالب زیادی از طریقش آموخته‌ام.


همان‌طور که قبلا توضیح داده بودم، من در انتخاب ابزار دیجیتالم هم وسواس خاصی دارم و خلاف روند انقباضی معمول پیش می‌روم. برای مثال الان که اکثر انسان‌ها با حداکثر ۷ اینچ و یا یک ابزار که تلفن هوشمندشان است سر و کار دارند، من حداقل با ۳۰ اینچ و ۶ ابزار کارهایم را انجام می‌دهم. 


ابزار جدیدی که در اضافه کردنش به مجموعه ابزار (بخوانید اکستنشن یا دنباله) خودم تردید داشتم کتابخوان الکترونیکی بود. من دوست دارم کتاب‌هایم را به صورت فیزیکی بخوانم و به نسخه دیجیتال علاقه چندانی ندارم. خیلی وقت‌ها شده، درحالی که نسخه پی دی اف یک کتاب به راحتی در دسترسم بوده کلی هزینه کرده‌ام که خود کتاب را داشته باشم و مخصوصا برای کتاب‌های خارجی این هزینه بیشتر هم می‌شود. اما با نسخه الکترونیک که فقط پی دی اف و حداکثر epub آن را تجربه کرده بودم میانه خوبی نداشتم.


امروز کتابخوان کیندل را بعد از مدت‌ها تردید به مجموعه تجربه کتابخوانی‌ام و ابزارهای دیجیتالم اضافه کردم. دلایل مختلفی برای این کار وجود داشت. واضح‌ترین دلیلش مدت‌زمان زیادی بود که طول می‌کشید تا یک کتاب زبان اصلی به دستم برسد. حالا به راحتی می‌توانم کتابم را از کیندل استور بخرم و در عرض چند ثانیه کتاب به دستم می‌رسد.


در این مدت کمی که با این دستگاه کار کرده‌ام نظرم در مورد کتاب‌خوان‌های الکترونیکی کمی عوض شده. تجربه کتابخوانی با کیندل خیلی لذت بخش است و به هیچ وجه نباید با کتابخوانی روی لپتاپ و تبلت (چه برسد به گوشی هوشمند) مقایسه شود. شاید اگر بخواهم مزایای آن را بگویم خنده‌تان بگیرد که چه موارد عجیبی نظر من را جلب کرده اما همین موارد ریز که کنار هم در کیندل جمع شده تجربه بسیار متفاوتی را برای شما ایجاد می‌کند. از باتری که شاید ماهی یک بار نیاز به شارژش داشته باشید تا نور صفحه‌ای که اذیتتان نمی‌کند تا چینش صفحات خوب فرمت‌های مخصوص کیندل (البته در بعضی موارد آنقدرها هم خوب نیست). چیزی که من متوجه شدم این بود که سرعت کتابخوانی‌ام با کیندل بیشتر از کتاب معمولی است. 


البته برای جلوگیری از تغییر کاربری این وسیله به یک وسیله دکوری محدودیت هم برایش گذاشته‌ام و همزمان بیش از ۳ کتاب نمی‌توانم رویش داشته باشم و خیلی از کتاب‌ها را هم باید فقط نسخه فیزیکی‌شان را بخوانم که البته جای بحثش اینجا نیست.


یکی دیگر از ویژگی‌های خوب کیندل وصل بودن آن به گودریدز است که به راحتی می‌شود مسیر کتاب‌خوانی را با دیگران به اشتراک گذاشت و از پیشنهادات گودریدز هم استفاده کرد. این قابلیت در کنار تجربه خوب کتابخوانی می‌تواند جایگزین خوبی برای شبکه‌های اجتماعی معمولی باشد. 


اگر تا امروز شما هم مثل من هیچ دلیلی برای استفاده از کتابخوان‌های الکترونیکی نمی‌دیده‌ایدو فقط با تبلت یا لپتاپ کتاب می‌خوانید، شاید بد نباشد که کمی بیشتر فکر کنید. حداقل دلیلی که وجود دارد، به نظر من این است که کیندل فقط برای کتابخوانی طراحی شده و اگر بخواهید کار دیگری هم با آن بکنید دچار مشکل خواهید شد. اما در تلفن هوشمندتان شاید کتابخوانی مورد سوم و چهارم استفاده هم نباشد. در تبلت و لپتاپ وضعیت کمی بهتر می‌شود ولی باز هم اولویت اول‌تان کتابخوانی نیست و این‌ها را هم کنار بگذاریم تبلت و لپتاپ برای مطالعه کتاب طراحی نشده و نمی‌توانید برای ساعت‌های طولانی با آن مطالعه کنید. البته اگر هم کتابخوان الکترونیکی می‌خرید ترجیحن فقط کیندل بخرید چون محصولات شرکت‌های دیگر آن‌طور که من تجربه کردم حتا نزدیک تجربه کتابخوانی با کیندل هم نیستند. و اگر هم کیندل می‌خرید فقط از دوست و آشنایی که خارج از کشور راهش می‌افتد بخواهید که برایتان بخرد چون در ایران به ناچار باید دو برابر قیمت واقعی هزینه کنید.


تجربه کتاب‌خوانی با کیندل از کتاب خواندن با هر ابزار دیجیتال دیگری ارزشمندتر است اما هنوز هم به نظرم با تجربه کاغذ و در دست گرفتن خود کتاب فاصله زیادی دارد.

نظرات (5)
+ محمدرضا زمانی http://mrzamani.com
جالب بود امین. من تا حالا یه کتابخون دستم نگرفتم ولی اینطوری که میگی باید چیز خوبی باشه. و به قول تو وقتی فقط به یه کار میاد، تمرکز آدم روش خیلی خیلی بیشتره.
بازم از تجربه هات در مورد کیندلت برامون بنویس :)
یکشنبه 20 فروردین 1396 ساعت 15:19
امتیاز: 0 0
پاسخ:
آره برای خوندن یک سری کتاب های زبان اصلی سریع ترین و شاید ارزون ترین راه رسیدنه و این خیلی خوبه.

:)) انقدر می‌نویسم که شورش رو در بیارم
+ علی کریمی http://cylog.ir
امین اگر خواستی فایل‌های PDF را در سایز کتابخوان بخونی می‌تونی آنها را اصطلاحاً reflow کنی یعنی به اندازه صفجه کوچک کنی. من برای تبلت این کار را بعضاً برای مقالات انجام می‍دادم. نرم افزارش www.willus.com/k2pdfopt است برای فارسی هم جواب میده. اینهم توضیح بیشتر: https://goo.gl/hJ2G5v
دوشنبه 7 فروردین 1396 ساعت 12:58
امتیاز: 1 0
پاسخ:
علی جان دستت درد نکنه. دیگه با لین حساب همه چیز می‌تونم بخونم با این کتابخون. خیلی عالی شد.
+ یاور مشیرفر http://moshirfar.com
من هم کیندل دارم؛ اما نرم افزارش است و روی تبلتم نصب شده است. این را هم می شود به Goodreads وصلش کرد؟

متشکرم.
دوشنبه 7 فروردین 1396 ساعت 07:05
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام یاور‌جان،
نه متاسفانه نرم افزارش این قابلیت رو نداره. فقط روی خود دستگاه کیندل مثل این که این قابلیت هست.
+ داود شاکری
به نظرت اگه بخوای پی دی اف بخونی صفحه 6 اینچی برای خوندنش مناسب هست؟ یا پیشنهاد دیگه ای داری؟
دوشنبه 7 فروردین 1396 ساعت 02:51
امتیاز: 0 0
پاسخ:
برای pdf همون صفحه‌های معمولی بهترن داود جان. البته من چون اذیت می‌شم اکثر اوقات پرینت می‌گیرم فایل‌های پی دی اف رو.

تصحیح : با برنامه‌ای که علی کریمی تو کامنت‌های بالا مطرح کرد برای پی دی اف هم فکر کنم مناسب باشه صفحه ۶ اینچی.
+ داود شاکری
سلام. یه سوال. مدل کیندلی که خرید کردی و اندازه صفحش چقدره؟ فکر می کنی چه اندازه صفحه ای مناسب باشه؟
دوشنبه 7 فروردین 1396 ساعت 00:38
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام داود جان. مدل کیندل من voyage هست و اندازه صفحه‌ش ۶ اینچه. شاید توی نگاه اول کوچیک بیاد ولی اگر باهاش پی دی اف نخونی و فرمت خود کیندل رو بخونی عالیه. طوری طراحی شده که مثل صفحات کتاب باشه.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :