X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

موشکافی

بررسی عمیق‌تر هر چیزی که می‌شود!

دوشنبه 30 اسفند 1395 ساعت 22:52

ملکه شب

گونه‌ای از کاکتوس هست که اسم عجیب و غریبی دارد : Selenicereus Grandiflorus

ویکیپدیا می‌گوید گونه خیلی نادری است و در محیط‌هایی می‌روید که دسترسی به آن سخت هست و در اغلب موارد هم در میان بته‌های سمی می‌روید. البته نام دیگری هم روی این گونه کم یاب گذاشته‌اند : ملکه شب (Queen of the Night)

جدای از دسترسی سخت و کمیاب بودنش، گل این کاکتوس هر ۲ یا ۳ سال یک بار و آن هم در یک شب خاص می‌شکفد. منظره شکفتن آن به قدری دیدنی و زیباست که هستند افرادی که همه سختی‌هایش را به جان می‌خرند و خطر مرگ را هم قبول می‌کنند و به دیدنش می‌روند. فکر کنید در یک صحرا که پر است از بته‌های سمی و حیوانات خطرناک چقدر دیدن یک پدیده باید جالب باشد که آدم همه این خطرها را بپذیرد. البته ما در عصری هستیم که همین پدیده را در گوشی‌مان هم می‌توانیم ببینیم. بدون پذیرفتن هیچ گونه خطری. لذتی که از دیدن این صحنه می‌بریم آنقدرها زیاد نیست اما حداقل می‌توانیم ببینیم که چه پدیده‌ای بوده که باعث سرودن شعر زیبای «به دور از هر جاده» شده است.


ما که در عصر دیجیتال، با یک کلیک صدای مظفرالدین شاه را می‌شنویم و به سبیل‌های درازش می‌خندیم سخنرانی‌های هیتلر را بدون این که بفهمیم چه می‌گویدمی‌توانیم گوش بدهیم و برایمان خیلی جالب باشد که چقدر با صلابت سخن می‌راند و اطلاعی از اتفاقات قبل و بعد و حین همان سخنرانی نداریم، با دیدن ویدئوی شکفتن کاکتوسی نایاب که قبل‌تر برای دیدنش تنها هزینه‌ای که می‌شد داد جان آدم بود هم هیچ چیزی نمی‌فهمیم و فقط می‌گوییم «واییی چه قدر قشنگه» و چهار پنج‌تا استیکر هم روانه‌اش می‌کنیم.


شاید اینجاست که هنر می‌آید وسط. یک گروه ناشناخته که حتا یک گرمی هم تا به حال نبرده و برای یک آمریکایی تقریبا ناشناخته است چه برسد به من اینور آبی، ۱۴ سال پیش آهنگی را می‌سازد که خیلی‌ها تا دو سال پیش آن را نمی‌شنوند. برای مدت ۱۲ سال هیچ خبری از این آهنگ نمی‌شود تا این که در سریال شاهکار True Detective این آهنگ می‌شود آهنگ تیتراژ شروع سریال. آهنگ به قدری زیباست و با داستان سریال همخوانی دارد که انگار این دو برای هم ساخته شده‌اند.


داستان آهنگ در مورد یک مرد و یک زن است که به عشق تماشای شکفتن ملکه‌ی زیبای شب با اختلاف زمانی راهی بیابان می‌شوند و بر اثر اتفاقات مختلفی در این راه جان خود را از دست می‌دهند. این کاکتوس می‌شود نماد عشق آن‌ها. حالا بعد از مدت‌ها که چیزی از جنازه‌های آن‌ها باقی نمانده، این دو تا ابد دور این کاکتوس به هم عشق می‌ورزند و زندگی و عشقشان برای همیشه با ملکه شب گره می‌خورد.


اینجاست که یک آهنگ می‌آید و به ما نشان می‌دهد که شکفتن ملکه شب یعنی چه. من امروزی که با دیدن ویدئوی این پدیده هیچ احساس عجیبی پیدا نمی‌کنم حالا با شنیدن این آهنگ معنی و ارزش تازه‌ای در آن پیدا می‌کنم. ارزش این شعر و موسیقی زیبا فقط به یادآوری یک احساس خاص در گذشته نیست. این آهنگ یک نماد است برای من. نماد انسانی که دارد روز به روز بیشتر احساساتش را از دست می‌دهد. همه چیز در دسترسش هست و هیچ تلاشی برای رسیدن به بک مقصد برایش معنی نمی‌دهد. شاید عجیب نیست اگر مفهوم شکفتن این کاکتوس با مفهوم عشق گره خورده. ما همانطور که احساس دیدن شکفتن ملکه شب را فراموش کرده‌ایم، عشق ورزیدن هم فراموشمان شده. دیگر هیچ چیز راضی‌مان نمی‌کند و هیچ چیزی برایمان ارزش گذشته را ندارد. 


بروس دیکنسون، خواننده گروه معظم Iron Maiden یک زمانی در مصاحبه‌ای در مورد انقراض گونه خاصی از پرنده‌ای به اسم درنا در ژاپن صحبت می‌کرد. درنا نماد ملی کشور ژاپن هست و وقتی از مردم ژاپن در مورد انقراض درناها پرسیده‌بودند در جواب شنیده بودند که «وقتی عکس درنا را در موزه‌ها داریم دیگر چه نیازی به خود درنا هست؟». بروس دیکنسون با عصبانیت می‌گفت که این خود دنیای لعنتی قشنگ نو است. او هم یک جا نمی‌نشیند و آهنگ زیبای Brave New World را با الهام از همان کتاب معروف می‌سازد. حالا به نظرم دغدغه ساخت آهنگ Far From Any Road زیاد فرقی با دغدغه پشت آهنگ دنیای قشنگ نو ندارد.


حالا با این دید سعی کنید این آهنگ زیبا را گوش کنید. دیدن ویدئوی شکفتن کاکتوس ملکه شب هم با خودتان. بعد از سختی‌های نه چندانی که می‌کشید برای پیدا کردنش، می‌ارزد چندین بار نگاهش کنید.


لینک دریافت آهنگ Far From Any Roadنظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :