X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

موشکافی

بررسی عمیق‌تر هر چیزی که می‌شود!

شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 22:42

داستان‌های من و همراه اول : هیچ کس در امان نیست

نمی‌دانم شما هم از همراه اول استفاده می‌کنید یا نه. مفاهیمی مثل میاندوره و پایان دوره و سقف بدهی و خیلی از عبارات دیگر، هیچ جوری توی ذهنم نمی‌رود. یک بار هم از یکی از آشنایان که در دفاتر خدمات همراه اول کار می‌کرد پرسیدم اما چیزی سرم نشد. فقط می‌دانم که اگر میاندوره‌ها را پرداخت کنم در پایان دوره‌ها سورپرایز نمی‌شوم و احتمال قطع شدن خطم هم پایین می‌آید و اگر سقف بدهی را رد کنم همراه اول هم شوخی ندارد و بعد از قطع کردن خطم سیم کارتم را هم می‌سوزاند. 

اصل حرفم چیز دیگری است. هر کسی با کمی جستجو این چیزها را می‌فهمد و من هم چون برایم مهم نبوده نرفته‌ام دنبالش اما چیزی که اینجا مهم‌تر است این است که همراه اول استراتژی محتوا را نمی‌فهمد. شاید بگویید تو در چه جایگاهی هستی که داری در مورد یکی از بزرگترین تولید کنندگان محتوای کشور نظر می‌دهی. حق هم دارید. اما مدت‌هاست که همه کارهای همراه اول به شدت دارد آزارم می‌دهد و این نوشته را می‌توانید نوعی اعلام نارضایتی یک مشتری بدانید. اما داستان از چه قرار است؟


اگر بخواهیم خیلی پرت و پلا ننویسیم به نظرم بهتر است آخرین نمونه از نمونه نفهمی‌های همراه اول را با هم مرور کنیم. هفته گذشته پیامی به شرح زیر دریافت کردم :

«همراه گرامی : به منظور آشنایی بیشتر شما با مفاهیم مرتبط با صورتحساب گیری، طرح اعتبار دهی، و برخی خدمات وابسته به آن، طی هفته‌های آتی تعدادی پیامک (رایگان)  حاوی این توضیحات برای شما ارسال می‌شود. پس از مطالعه این پیامک‌ها اقدام خاصی از سوی شما مورد انتظار نمی‌باشد و هدف صرفا آشنایی با مفاهیم ذکر شده است. از مطالعه و دقت شما سپاسگذاریم»


واکنش من در آن لحظه این بود که چقدر خوب است که این اپراتور دارد برای آموزش مشترکین محتوایی تولید می‌کند که در کمال تعجب رایگان هم هست. دقت کنید اگر نمی‌گفت رایگان من سریعا به دنبال قطع کردن این خدمات اجباری می‌رفتم. همراه اول و دیگر اپراتورها در این مدت انقدر تبلیغات کرده‌اند و انقدر بدون اعلام واضح پیامک‌های پولی فرستاده‌اند که دیگر هیچ اعتمادی به آن ندارم. در کنار این موضوع به نظرم باید همراه اول به سوالات مختلفی جواب داده باشد و اگر پاسخش به تمام آن سوال‌ها او را به سمت این تولید محتوا هدایت کرده پس کارش درست بوده. سوالاتی مثل این که : این پیامک‌ها را دارم برای چه کسانی می‌فرستم؟ آیا همه‌شان آشنایی ندارند با این مفاهیم؟ محتوای تولیدی چه تاثیر و خروجی باید داشته باشد؟ تعداد کلماتی که موثر باشد برای گروه مخاطب چقدر باشد؟ لحن مناسب برای این مخاطب چیست؟ آیا این بهترین کاری است که برای آموزش می‌توانم انجام دهم؟ و ... که مطمئنا دوستان به آن جواب داده‌اند و گویا در نهایت تصمیم بر این شده که محتوایی مثل متن زیر را دریافت کنم :


«مشترک گرامی، با توجه به اعتبار تخصیص یافته در طول دوره، شما مجاز هستید با احتساب بدهی پیشین احتمالی تا سقف اعتبار میان دوره خود کارکرد داشته باشید. پرداخت سریع قبوض پیامکی صادر شده برای تداوم برخورداری از اعتبار در طول دوره ضروری است.»


خدای من، من که همین دو روز قبل قبض موبایلم را پرداخت کرده بودم. همان موقع هم گفتند یک روز مکالمه رایگان هم هدیه دارم حالا این مسخره بازی‌ها چیست؟ «بدهی پیشین احتمالی» دیگر چه صیغه‌ای است و از کجا می‌توانم پیدایش کنم؟ یعنی الان ممکن است خطم قطع شود؟ 

نه قرار نبود خطم قطع شود بلکه این از همان سری آموزشی همراه اول بود که قرار بود به من چیزی یاد بدهد. جدای از گنگ بودن متن، هیچ جای این پیامک معلوم نبود این برای آموزش است یا یک متن اخطاری است. در خصوص گنگ بودن متن‌های همراه اول هم توجه شما را به متن زیر جلب می‌کنم :


«مشترک گرامی این متن به منظور آشنایی شما با مفاهیم دوره، میان دوره و پایان دوره می‌باشد: [...] منظور از صورت حساب میان دوره نیز مجموع کارکرد و بدهی پیشین احتمالی تا قبل از رسیدن به صورت حساب پایان دوره خواهد بود.»


نمی‌دانم آیا مشکل از من است یا از همراه اول ولی با ادبیاتش ارتباط برقرار نمی‌کنم و چیزی از آن نمی‌فهمم. شاید دارم زود قضاوت می‌کنم و خیلی چیزها را در پیامک‌های بعدی توضیح می‌دهد اما مگر من وقت اضافی دارم یا اصولا می‌رسم پیامک‌های بعدی‌اش را بخوانم؟ یک سوال اساسی دیگر این که اصلا من که همیشه به موقع قبض‌هایم را پرداخت می‌کنم فرستادن این پیامک‌ها چه معنی می‌دهد. اتفاقا بعد از دیدن بی اثر بودن این پیامک‌ها به دنبال متوقف کردن آن‌ها بودم اما انگار توفیق اجباری است و باید تا کلمه آخرش را دریافت کنم.

 

ای کاش روزی شاهد تولید محتوای مفید و مختصر از اکثر شرکت‌های ایرانی که همراه اول آن‌ها را نمایندگی می‌کند باشیم. روزی که محتوا وسیله‌ای برای آزار دادن و پول در آوردن به هر قیمتی نباشد. روزی که زبان هم را بهتر بفهمیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :