X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

موشکافی

بررسی عمیق‌تر هر چیزی که می‌شود!

سه‌شنبه 10 اسفند 1395 ساعت 09:40

سر به بیابان گذاشتن در عصر دیجیتال

چند روز پیش داشتم مطلبی را در سایت The Verge  می‌خواندم که می‌گفت طی یک سری تحقیقات مشخص شده که افرادی که آیفون دارند احتمال کمی دارد تا با کسانی که گوشی اندرویدی دارند دوست شوند. تازه آن هم گوشی اندروید سالم. اگر گوشی اندروید شما صفحه‌اش شکسته بباشد یا گوشه‌هایش رنگ پریدگی و چیزهای دیگر داشته باشد شانس شما کم‌تر هم می‌شود. (لینک مقاله)

این آمار را بگذارید کنار این که طی یک سری تحقیقات دیگر که در کتاب Hooked به آن اشاره شده و می‌گوید یک سوم آمریکایی‌ها ترجیح می‌دهند س.ک.س را رها کنند تا گوشی هوشمندشان را.

این دوتا چه ربطی به هم دارد؟ 

دیروز داشتم مطلبی را در وبلاگ دوست متممی عزیزمان طاهره خباری می‌خواندم به اسم خودکشی آنلاین که مغزم درگیر این شد که آیا جدا شدن از دنیای آنلاین به این صورتی که من دارم انجام می‌دهم یک نوع خودکشی است یا جور دیگری هم می‌توانم آن را تعبیر کنم.


برای توضیح بیشتر بایدبگویم من به طور کامل دنیای آنلاین را ترک نکرده‌ام. روشم هم روش معمول و شاید معقولی نیست. برای تجربه کمی استقلال در این دنیای در هم تنیده و فوق متصل آنلاین که هر کسی هر جایی که بخواهدمی‌تواند با شما ارتباط برقرار کند من یک قانون برای خودم تعریف کرده‌ام. شنا کردن در خلاف جهت رود

حالا شاید برایتان سوال شود که رود به چه سمتی می‌رود؟ 

به تعبیر زیبای مک لوهان دنیای ما به سمت implosion یا شاید بشود گفت انقباض می‌رود. خیلی مصداق‌های زیادی هم وجود دارد که در گوشه و کنار زندگی خود می‌توانید مشاهده کنید اما من دوست دارم با مثال همین گوشی‌های هوشمند بحث را جلو ببرم. در ساده‌ترین حالت می‌شود گفت گجت‌های اطراف ما هم دچار انقباض شده‌اند و به سمت یک وسیله که گوشی هوشمند است حرکت کرده و با هم آن را تشکیل داده‌اند. 10 سال پیش ما برای فیلمبرداری دوربین فیلمبرداری می‌خریدیم، برای عکاسی هم دوربین عکاسی، برای گوش دادن به موسیقی سیستم صوتی می‌خریدیم و در کنارش هم یک پخش کننده مخصوص موسیقی داشتیم، برای تماس تلفنی در کنار گوشی خانه یک گوشکوبی هم یه اسم تلفن همراه بود که همان تماس را به سختی انجام می‌داد و خیلی وسیله‌های دیگر. امروز اکثر آن وسایل در یک تلفن هوشمند جمع شده‌اند.

حال مثالی در کنار همین تلفن‌های هوشمند. راه زیاد دوری را نمی‌روم. همین 10 سال پیش ما یک با یک سری آدم به صورت حضوری ارتباط داشتیم و با یک سری هم تلفنی و فیزیکی و با یک سری هم در چت روم‌های یاهو مسنجر و جاهای دیگر. امروز با اکثر افراد از جمله با تقریب خوبی با خانواده خودمان هم در تلگرام و اینستاگرام گوشی هوشمندمان ارتباط داریم. شاید کمی اغراق باشد ولی امروز بعضی‌ها هستند که تغییر رنگ موی همسرشان را از طریق اینستاگرام می‌فهمند.

این‌ها همه برای من نشانه‌هایی از این انقباض است. برعکس انقباض چه می‌شود؟ انبساط. پس الان من سعی دارم که برعکس روند بالا را انجام دهم. کتابخوان ندارم چون دوست دارم بیشتر کتاب‌هایم را به صورت فیزیکی بخوانم، موسیقی را با پخش‌کننده‌اش گوش می‌دهم، فیلم را در لپتاپم یا تلویزیون می‌بینم، گوشی هوشمند ندارم و از همان گوشی‌های قدیمی در جیبم هست و سعی می‌کنم ارتباطم با افرادی که برایم اهمیت دارند کمتر حالت مجازی بگیرد و مهم‌تر از همه این‌ها از شبکه‌های اجتماعی می‌شود گفت رخت بر بسته‌ام.


حالا برگردیم سر اصل مطلبمان. آیا کارهایی که من کرده‌ام هم خودکشی آنلاین است؟ 

با آن خبرهایی که اول این پست گفتم و آن‌ها هم فقط یک نمونه از خروار مقالاتی هستند که در زمینه‌های مختلف این ادعا‌ها را مطرح می‌کنند، یک جورهایی کار من مانند سر به بیابان گذاشتن می‌ماند. 

کسانی که سر به بیابان می‌گذاشتند و روزها و ماه‌ها و سال‌ها و شاید هیچ وقت دیگر خبری از آن‌ها در جوامع انسانی نمی‌شد. از منافعی که بودن در جوامع برای آن‌ها داشت دست می‌شستند و به دنبال کشف چیزهای دیگری که به خیالشان مهم‌تر بود می‌رفتند.

این تعریف برای حرکت‌های اخیر من مناسب‌تر است. در عصری که ما با گوشی‌های هم دوست می‌شویم و به محض دوستی، دوستمان را یک جایی در گوشی‌مان ذخیره می‌کنیم و جسم فیزیکی‌اش را برای همیشه به فراموشی می‌سپاریم، من به همه این شرایط نه گفته‌ام و آرزو دارم علاوه بر خلاف رود شنا کردن راه‌های بهتری هم پیدا کنم. 

کمی خوشبینانه به نظر می‌رسد. آنقدر خوشبینی ساده‌لوحانه‌ای است که آدم فقط انتظار دارد مثل فیل‌های تاریک تمام شود یا مثل Black Mirror. اما شاید این بار نشد.

نظرات (1)
+ رسول
سلام امین جان لینک مطلب در سایت varge رو درست کن
htpp:// مشکل داره
شنبه 14 اسفند 1395 ساعت 15:16
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :