X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

موشکافی

بررسی عمیق‌تر هر چیزی که می‌شود!

دوشنبه 9 اسفند 1395 ساعت 09:02

به بهانه اسکار فروشنده

اسکار فروشنده خیلی لذت بخش است. نه به خاطر ایرانی بودن فیلم. نه به خاطر یک مجسمه طلایی دیگر. نه به خاطر حرص خوردن‌ها و تحلیل‌های ناشی از فشار منتقدین خود/صنف‌ فروش. اسکار فروشنده پیام واضحی داشت. تفاوت‌هایی که سیاستمداران می‌سازند و با آن بقای خود را تضمین میکنند در دنیای هنر جایگاهی ندارد.


واکنش‌های مختلفی به این جایزه وجود دارد. این که فروشنده لیاقت اسکار را نداشت و با این کار سیاست خودش را بر هنر غالب کرد و مزخرفاتی که همه‌مان می‌شنویم. انگار تا به امروز لیست فیلم‌هایی که اسکار گرفته و نگرفته‌اند را ندیده‌اند. جوایز اسکار همیشه پیام داشته. خیلی فیلم‌های خوب و درجه یک بودند که اسکار نگرفتند و فیلم‌های خوب و درجه یک دیگر اسکار را به خانه بردند. دیگر جشنواره‌ها هم همینطورند. طرفداران هنر برای هنر هم در دسته همین معترضان هستند اما مهم‌تر از آن‌ها طرفداران هنر برای ما هستند که امروز اینطور عصبانی و خشمگینند. به هرحال این گروه اخیر هم تفاوت چندانی با ترامپ ندارند و می‌توان پیام اسکار را برای آنان هم در نظر گرفت. 


می‌خواستم داشتن فردی مثل اصغر فرهادی را تبریک بگویم. تبریک به خاطر این که کسی را داریم که خوب داستان می‌گوید. چه در آثارش و چه در زندگی‌اش. قصه‌ای که در مراسم اسکار امسال و با انتخاب نمایندگانش هم تعریف کرد بی نظیر بود. تبریک من به خاطر داشتن این سرمایه بزرگ است نه به خاطر جوایزی که گرفته. به خاطر داستان‌های خوبی که گفته و اصالت کارش که اعطای جایزه به کارهایش را به افتخاری برای جشنواره‌های مختلف تبدیل کرده.


توضیح تکمیلی : نگاهی به اسامی بهترین فیلم سال(Moonlight)، بهترین مستند کوتاه(White Helmets) و بهترین انیمیشن(Zootopia) علاوه بر بهترین فیلم خارجی‌زبان حال آدم رو بهتر هم می‌کنه. 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :